top of page

Branża EdTech to dobry pomysł na rozwój Twojej kariery!





Kiedyś Nelson Mandela powiedział zdanie, które warto wyryć na ścianach każdej szkoły na tej planecie: “Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć, aby zmienić świat”. Edukacja ma siłę wyciągania ludzi z ubóstwa, ratuje życie i zapobiega wojnom. Jest niewiele branż, które w równym stopniu mają wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń. Dlaczego o tym mówimy? Każdy z nas wybierając swoje miejsce pracy kieruje się złożonym wachlarzem własnych potrzeb: pensja, dojazdy lub ich brak, dobra organizacja i ludzkie podejście. Ponad tymi wszystkimi potrzebami króluje jeszcze cel codziennej pracy. Czy to co robię ma jakieś znaczenie? Czy czuję, że mam swój wkład w ważnej sprawie? Nigdy pytanie o głębszy sens własnej pracy nie było ważniejsze niż w czasach materialistycznej pogoni za błyskotkami i pieniądzem. A teraz zajrzyj do swojego serca i odpowiedz szczerze: Czy to co teraz robisz jest ważne dla świata?


Grzebanie w przestarzałym kodzie? Nie dziękuję, ja postoję!


Branża EdTech jest całkiem młoda. Można powiedzieć, że jest prężną trzydziestolatką, która zdobyła już niezłe doświadczenie ale wciąż tryska siłą, zapałem i energią. Ciężko znaleźć na tym rynku przestarzałe, ciężkie produkty z kodem długim jak Droga Mleczna i poplątanym jak węzeł gordyjski. Jeśli masz już dość przeraźliwie nudnych rozwiązań FinTech, zawiłych systemów ERP, powtarzalnych narzędzi e-Commerce czy niezrozumiałych systemów produkcyjnych spójrz w kierunku świeżych i kreatywnych produktów dla edukacji. A jest na co popatrzeć!


Z innowacjami każdemu jest do twarzy


Branża EdTech jako jedna z pierwszych adoptuje innowacje technologiczne i wykorzystuje je w codziennej praktyce. Augmented i Virtual Reality pomagają tworzyć laboratoria przyszłości, doświadczać sytuacji trudno dostępnych lub niebezpiecznych. Technologia zanurzona (Immersive technology) pomaga odkryć to, co w realnym życiu jest trudno dostępne np. wykonywać skomplikowane operacje na wirtualnych pacjentach lub eksperymentować z chemikaliami bez żadnego ryzyka dla zdrowia.


Druk 3D pozwala wytwarzać historyczne artefakty, modele molekuł, komórek, wirusów i organów a także wydruki projektów architektonicznych i rozwiązań matematycznych problemów. Sztuczna inteligencja umożliwia podawanie dopasowanych informacji zwrotnych a affective computing pomaga rozpoznać emocje i dobrać metody pracy pod potrzebę.


Jest też technologia block chain, która rewolucjonizuje sposób potwierdzania umiejętności natomiast rozwiązania IoT (ang. Internet of things) pozwalają projektować inteligentne kampusy zupełnie niepodobne do tych, które znamy z naszej wczesnej młodości.


Fuzja nauki i gier komputerowych? Nic dziwnego, dzieci są naturalnymi graczami. Jeśli możemy nauczyć ich czegoś przydatnego podczas zabawy – zróbmy to!


Branża EdTech uwielbia innowacje i stosuje je, gdzie tylko może a jedno jest pewne - współtworzenie zaawansowanej technologii świetnie wygląda w każdym CV czy portfolio.


Recesja, depresja, kryzys? Nie w edukacji!


Edukacja dotychczas powoli adaptowała nowe technologie, ale pandemia zmieniła tradycyjny układ sił. Dziś jesteśmy świadkami nagłego rozkwitu sektora EdTech i możemy śmiało powiedzieć, że kariera w tej branży oferuje bezpieczeństwo i stabilność finansową. Nie trudno znaleźć firmy edukacyjne, które inwestują w technologie a wśród nich są innowatorzy, dystrybutorzy podręczników cyfrowych i dostawcy platform. Wszystkie te rozwiązania muszą się rozwijać i działać płynnie dlatego, w sektorze wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów.


Proszę Pani, chciałabym o coś zapytać...



Pamiętam jeden projekt, w którym testowaliśmy nowoczesną platformę edukacyjną i wysokiej jakości multimedia w którejś ze szkół na południu Polski. Przed lekcją weszliśmy do tradycyjnej sali, ustawiliśmy komputery, tablety i dwa inteligentne telewizory. Przestawiliśmy ławki tak, żeby można było wygodnie pracować grupowo i kreatywnie. Dzieciaki na lekcji były aktywne, działały, myślały, badały, tworzyły i grały. Kiedy skończyliśmy i prawie wszyscy wyszli już z sali podeszła do nas jedna uczennica (potem okazało się, że była to najbardziej zamknięta, nieśmiała i wycofana osoba z klasy). Spuściła głowę i zapytała cicho: “Proszę Pani, chciałabym tylko o coś zapytać... czy następna lekcja też może być taka jak ta”?


Jeśli cokolwiek warto robić w życiu to zmieniać świat na lepszy.


Artykuł napisała Alina Guzik we współpracy z koleżanką po fachu, ekspertką ds. rynku EdTech Katarzyną Pruską dla wyjątkowej firmy HR w sektorze EdTech - CandidFuture.


Zapisz się na mój newsletter aby nie przegapić wartościowych artykułów.




Comments


bottom of page